Antalya Expo 2016 Sergi Alanına ‘Kumar Turizmi’ Önerisi

antalya expo 2016 alanı2016 senesinde Antalya’da açılışı yapılan Türkiye’nin ilk botanik sergisi Expo 2016 Antalya alanının kumar turizmine açılması için proje hazırlandı. Antalya’nın Aksu ilçesinde, 1121 dekarlık arazide 1.8 milyar TL harcanarak tamamlanan sergi alanının değerlendirilmesi için kumar turizmi teklifi yapıldı.

2 yıllık çalışma sonucunda hayata geçirilen, Türkiye’nin ilk botanik organizasyonu Expo 2016 Antalya, 23 Nisan 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Açık kaldığı 191 gün boyunca sergi alanını 5 milyona yakın ziyaretçi gezdi. Kongre merkezinden Expo kulesine, yağmur ormanlarından endemik bitki türlerine, çocuk oyun alanlarından eğlence mekanlarına kadar içinde çok sayıda farklı kesime hitap eden üniteyi barındıran Sergi Alanı 30 Ekim 2016 tarihinde kapandı. Geçen nisan ayında, Özelleştirme Yüksek Kurulu, EXPO 2016 alanını Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı‘na devretti.

1121 DEKARLIK ALAN ATIL DURUYOR

Doğan Haber Ajansı’nın haberine göre, sergi alanının değerlendirilmesi ile ilgili geçtiğimiz günlerde yeni bir proje teklifi hazırlandı. Muratpaşa Belediyesi‘nin CHP’li Meclis Üyesi ve Kalekapısı Esnaflarını Güçlendirme ve Kalkındırma Derneği Başkanı Hasan Kilit, alanın kumar turizmi için kullanılmasını hükümet yetkililerine teklif etmek adına proje hazırlığında. Havaalanına yakın konumlanan 1121 dekarlık sergi alanın atıl halde olduğunu dile getiren Kilit, turizmcilerin ve kente gönül verenlerin bu durumdan rahatsızlık duyduğunu belirtti. Turizmin başkenti olan Antalya’nın kente gelen turistlerin kumar oynama isteğine de karşılık vermesi gerektiğini kaydeden Kilit, “Turizm, bir sektördür ve kendi içerisinde kuralları vardır. Sağlık, dağ, deniz turizmi var. Kumar turizmi de olmalıdır. Yasaklanınca bu, bir kayıp haline geliyor. Buraya gelen turiste ‘Kumar oynamayın’ diyemezsin. Yer alanı müsait, kapalı alan. Yeni modernize edildi. Havalimanına da çok yakın” diye konuştu.

‘LAS VEGAS ANTALYA’YA KURULABİLİR’

4 büyük otel zincirinin kısa bir sürede kumar altyapısını bu alanda oluşturabileceğinin altını çizen Kilit, alanın Türklere tamamen yasaklı olacağının da altını çizdi. ABD’nin Nevada eyaletinde bulunan Mojave Çölü üzerinde kurulu, kumar ve eğlence endüstrisinin bir numaralı merkezi Las Vegas’ın bir benzerinin buraya yapılması için Las Vegas’taki yetkili isimlerden danışmanlık alınabileceğini kaydeden Hasan Kilit, “Kesinlikle Avrupa Birliği (AB) pasaportu olacak. Bizim yerli insanımızda kumar oynama kültürü yok. Girip, oynayıp, parası bitince kafasına tabanca dayıyorlar. Las Vegas’ı yöneten bir CEO olabilir ya da bu işleri bilen kuruluşlardan biri gelip, buraya işletme kurabilir. Devlet buradan gelirini alır hem de burada turizm olur” dedi.

Hükümetin bu teklife sıcak bakmayabileceğini de belirten Kilit, Expo’ya harcanan paranın 6 ayda amorti edilebileceğini de ayrıca belirtti.

Yorumunuzu Yapın "Antalya Expo 2016 Sergi Alanına ‘Kumar Turizmi’ Önerisi"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien