Çalıştay’da Konuşan Bakan Ağbal Yasa Dışı Bahsi Değerlendirdi

bakan naci agbal masak-tbb çalıştayı'nda konuşuyorMaliye Bakanı Naci Ağbal, “Yasa dışı eylemleri önlemek için elimizden gelen tüm çabayı gösterelim; ancak yeni gelişen hizmet kanallarını da yok etmeyelim. Esas olan, yasa dışı bahis oynatmayı ve oynamayı engellemek ve cezalandırmak olmalıdır. Sürekli ve çok taraflı bir mücadele içinde olmalıyız” diye konuştu.

Doğan Haber Ajansı’nın haberine göre, Beşiktaş’ta bir otelde Türkiye Bankalar Birliği(TBB) ile Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ortaklığında düzenlenen ‘Türk Bankacılık Sektöründe Suç Gelirlerinin Aklanması ve Terörün Finansmanı ile Mücadele Çalıştayı’na Maliye Bakanı Ağbal da katıldı. MASAK Başkanı Osman Dereli, TBB Başkanı Hüseyin Aydın, BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben ile bankacılık sektörünün üst düzey yöneticileri de çalıştayda yer aldı.

GENÇLERİ ZEHİRLEYENLERE KARŞI BÜYÜK İŞ BİRLİĞİ

Çalıştay’ın açılışında sektör temsilcilerini teşekkürlerini sunan Ağbal, “Hakikaten gençlerimizi zehirleyen, tamamen suç örgütlerinin, illegal örgütlerin organize ettiği ve yönlendirdiği, kaynaklarımızın yurt dışına bir şekilde bu sistem kullanılarak aktarıldığı bir mesele üzerinde ilk andan itibaren gerek Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu’muz gerek Bankalar Birliği’miz ve bankalarımız tam bir iş birliği içerisine girdiler” dedi.

ŞÜPHELİ İŞLEMLER BİLDİRİLİYOR

Maliye Bakanı Naci Ağbal şunları aktardı: “Çalıştay sırasında konulara baktığımız zaman şüpheli işlem bildirimleri, uyum düzeylerinin takibi konuları yine terörün finansmanının önlenmesine ilişkin konular var. Bunlar son derece önemli konular. Burada kantarın topuzunun kaçmaması lazım. ‘Biz banka olarak şüpheli işlem bildiriminde bulunalım ama ondan sonra MASAK baksın’ yaklaşımını ben de doğru bulmuyorum. Burada özellikle uyum görevlilerimize büyük görevler düşüyor. Bir ülkede şüpheli işlem bildirimi sayısı önemlidir ama tek başına bir ölçü değildir. Burada daha çok bankacılarımızın genel anlamda önleyici tedbirleri geliştirmeleri kanaatimce daha önemlidir. Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu’muzun yine Bankalar Birliği’mizin regülasyon olarak yaptığı önleyici düzenlemeler şüpheli işlem bildirimlerinden kanaatimce daha önemlidir. Bu konuda da gerçekten olumlu adımlar atılıyor.”

Bakan Naci Ağbal ayrıca BDDK ve bankalar ile işbirliği içinde ileriye dönük eylem planlarını geliştirme kararı aldıklarını da belirterek sözlerini noktaladı.

Yorumunuzu Yapın "Çalıştay’da Konuşan Bakan Ağbal Yasa Dışı Bahsi Değerlendirdi"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien