Çin Hükümeti Vatandaşlarını Drone Kuşlar ile İzleyecek

Çin Hükümeti Vatandaşlarını Drone Kuşlar ile İzleyecekDevlet baskısının yoğun olarak hissedildiği Asya ülkelerinden Çin’de hükümet, vatandaşlarını gözleyebilmek için yeni bir teknolojik yöntem buldu. Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de vatandaşlar gökyüzünden takip donanımlı kuş şeklindeki dronelar ile rahatlıkla izlenebilecek.

Webtekno’nun haberine göre, ‘Vatandaşlık puanı’ sistemini getirerek büyük tartışmalara yol açan Çin hükümeti şimdi de kendi vatandaşlarını gökyüzünden gizlice izlemeyi planlıyor. Ülkede güvenlik amacıyla 1.5 milyara yakın insanın yüzlerinin taranması ile yapay zeka yazılımları vatandaşlar hakkındaki bilgileri en ince detayına kadar takip edebiliyordu. Yeni drone güvercinler ile bu sistem bağlantılı olabilecek böylece taranan yüzlerin tanımlanabilmesi sağlanacak.

Yapay zekanın yol açabileceği korkuların bir bir gerçekleştiği Çin’de artık gökyüzünde süzülen bazı güvercinler ya da martılar gerçek olmayacaklar. Hükümet yüksek çözünürlüklü kameralar ve sensörlerle donattığı gizli drone cihazlarına kuş şeklini verdi.

PROJE 5 FARKLI KENTTE BAŞLADI

Hükümetin üzerinde çalıştığı proje test aşamasını geçti. 5 farklı kentte aktif bir şekilde güvercin drone’lar kullanılıyorlar. Projenin başındaki kişinin Çin’deki Politeknik Üniversitesi’nde görev yapan ve daha önce Chengdu J-20 adındaki bir savaş uçağını geliştiren Prof. Song Bifeng olduğu konuşuluyor.

Güvercin drone’lar, bir kuşun tüm hareketlerini özellikle kanat çırpma kısmını başarabildikleri için gözden kaçmaları son derece kolay olacak. Her bir drone üzerinde kamera ve sensörlerin dışında bir GPS anteni, uydu ile doğrudan iletişime geçmek için gerekli donanımlar ve uçuş kontrol birimi bulunacak.

Yorumunuzu Yapın "Çin Hükümeti Vatandaşlarını Drone Kuşlar ile İzleyecek"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien