Cüneyt Çakır’dan Flaş Açıklama: ‘Hiç Şike Teklifi Almadım’

Cüneyt Çakır’dan Flaş Açıklama: ‘Hiç Şike Teklifi Almadım’FIFA kokartlı hakemimiz Cüneyt Çakır, TRTSpor’da yayınlanan ‘Basın Tribünü’ programına konuk oldu. Programdaki soruları yanıtlayan Çakır’dan flaş bir açıklama geldi. Çakır kendisine yöneltilen bir soru üzerine, hakemlik kariyeri boyunca hiç şike teklifi almadığını kamuoyuyla paylaştı.

Milliyet Gazetesi’nin haberine göre, Cüneyt Çakır TRTSpor’da yayınlanan ‘Basın Tribünü’ programında soruları yanıtladı.

Kendisini sık sık eleştirenlerin ‘Türkiye’de farklı, Avrupa’da farklı maç yönetiyor’ söylemine karşın Cüneyt Çakır şu açıklamayı yaptı:

“Benim için ikisinin de farkı yok. Türk futbolu çok gelişti. Ben hiç bir zaman Türk hakemi, Türk ya da Avrupa futbolu diye bir ayrım yapmadım. Takımlarımız, milli takımımız ne kadar iyi olursa Türk hakemleri de o kadar iyi oluyor, Avrupa’daki saygınlığımız o oranda artıyor. Buradaki maçlarım hep izleniyor. Hem UEFA hem de FIFA tarafından izleniyor. Bütün maçlarımı izliyorlar. Hatta antrenmanlarımı bile takip ediyorlar. Böyle bir durumda farklı bir maç yönetme şansınız yok. Yoksa sizi kimse ne Dünya Kupası maçlarına ne de Şampiyonlar Ligi maçlarında görevlendirmez. Bence insanlarımız Avrupa’daki maçlarımda hata yapmasın diye bakıyorlar. Türk hakemler hata yapmasın diye bakıyorlar. Hata yaptığımız zaman da onu görmek istemiyorlar. Ama Türkiye de taraftarlık daha ağır bastığı için taraftar gözüyle bakıyorlar ve farklı yorumluyorlar diye düşünüyorum.”

Kendisine yöneltilen başka bir soruya yönelik olarak ise hakemlik kariyeri boyunca hiç şike teklifi almadığını söyledi.

Video hakem sistemine de değinen Çakır, bu sistemin sadece hakemler için gelen bir yenilik olmadığını, futbolu korumak ve adaleti sağlamak için getirildiğini belirtirken, VAR sayesinde skandal hataların önüne geçilebileceğini vurguladı. Cüneyt Çakır sisteme dair yorumlarını şu şekilde yaptı:

“‘VAR’ sistemi, insanların yüzde 50’sinin penaltı, yüzde 50’sinin penaltı yok, dediği durumlar için değil, insanların yüzde 100’ünün penaltı dediği ancak hakemin gözden kaçırdığı durumlarda işe yarayacak. En az müdahaleyi öngörecek. Amaç skandal hataları engellemek.”

Yorumunuzu Yapın "Cüneyt Çakır’dan Flaş Açıklama: ‘Hiç Şike Teklifi Almadım’"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien