Detay Maxinet Soruşturması Tamamlandı 4 Kişi Tutuklandı

Detay Maxinet Soruşturması Tamamlandı 4 Kişi TutuklandıDolandırıcıların cenneti haline gelen ülkemizde gün geçmiyor ki yeni bir dolandırıcılık vakası ortaya çıkmasın. Çiftlik Bank soruşturmasının ardından havadan para kazandıracağını vaadeden tüm sistemler kamuoyunun gündemine gelmişti. Onlardan biri olan Detay Maxinet soruşturması tamamlandı. 4 kişi tutuklanırken, 1 kişi ise hala firari.

BİLGİSAYARI AÇIK TUTARAK PARA KAZANMA VAADİNDE BULUNDULAR

İnternet ve teknoloji okur yazarlığımız çok düşük seviyelerde. Bu alandaki bilgisizliğimiz bazı kötü niyetli kişilerin kendilerine çıkar sağlamasına neden oluyor. İnternet sayesinde kolay şekilde para kazanılabileceğine inandırılan vatandaşlarımız kısa bir sürede birer dolandırıcı mağduru olabiliyorlar. Çiftlik Bank benzeri bir yapılanma olan internetten para kazanacakları vaadine benzeyen bir beklenti oluşturan Detay Maxinet şebekesi de çökertildi.

Detay Maxinet, bilgisayarlarını açık bırakarak müşterilerine para kazanabileceklerini söylüyordu. Bu şekilde bir yazılımla birlikte bilgisayar da satan şirket, binlerce insanı kandırmıştı. 4 Mayıs günü Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla, 7 ilde eş zamanlı operasyonlar gerçekleştirildi.

Toplam 32 kişi gözaltına alınırken emniyetteki ifadelerinin ardından aralarından iki kişi serbest bırakılmıştı. Kalan 30 kişi, Kartal’da yer alan Anadolu Adliyesi’ne getirildiler. Burada yapılan işlemlerin ardından 13 şüpheli serbest kalırken, 17 şüpheli ise mahkemeye sevk edildi. Suça konu olan cezanın tanımı: “bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” olarak kayıtlarda yer aldı.

Yorumunuzu Yapın "Detay Maxinet Soruşturması Tamamlandı 4 Kişi Tutuklandı"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien