Eski Otel Müdürünün Kumar ve Alkol Dolu İbretlik Hayat Hikayesi

eski otel müdürü serdal erdekSerdal Erdek 59 yaşında, günlerdir Manavgat Otogarı’nda kalıyor. Bir zamanlar 50 bin dolar maaş ile Bangkok’da otel müdürlüğü yapan Erdek’in, alkol ve kumar sorunu hayatını kararttı. İki bağımlılığın eseri olan Erdek önce eşinden ayrıldı, sonra da birikimlerini yitirdi. Şimdi otogarda yaşıyor ve iş arıyor.

Antalya Ekspress Gazetesi’nin haberine göre, Serdal Erdek, 12 yaşında annesiyle birlikte Almanya’ya gitti. Almanya’da Çin felsefesine merak salan ve kung fu ile tanışan Erdek, 10 yıl bu ülkede kaldıktan sonra Zürih’e yerleşerek kung fu ve felsefe dersleri vermeye başladı. İsviçre’nin Luzern şehrindeki bir otelcilik okulunda 4.5 yıl eğitim gören Erdek, daha sonra birçok otelde mesleğini icra etti.

5 YILDIZLI OTELDEN OTOBÜS GARINA UZANAN HAYAT

Erdek’in hayatı kumar ve alkol tanıştıktan sonra tepetaklak gitti. Tayland’ın başkenti Bankong’da bir dönem 5 yıldızlı bir otelin genel müdürlüğünü yaptığını anlatan Erdek, “Bankong’dan Hong Kong’a geçip 50 bin dolar maaş ile bir otelin 4 yıl boyunca genel müdürlüğünü yaptım. Burada kumar illetine yenik düştüm ve hastalık derecesinde kumar oynamaya başladım. Fransa’nın başkenti Paris’e geçerek 3 yıl burada yaşadım. Paris’te alkol sorunu nedeniyle 1.5 yıl tedavi gördüm. Almanya’ya dönüp 4 ay yiyecek üzerine eğitim aldıktan sonra Londra’ya geçerek 18 ay İngilizcemi geliştirdim. 2000 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yaptım ve askerlik için başvurdum. Ne var ki yaşadığım sorunlar nedeniyle askerliği 4.5 yılda tamamlayabildim. Askerliğimin ardından eşim de Türkiye’ye geldi ve İstanbul’da yaşamaya başladık. Alkol problemim had safhaya ulaşınca Manisa AMATEM‘de 13 gün tedavi gördüm. Tedavinin ardından alkole devam edince eşim ‘Ya alkol ya ben’ dedi ve ben alkole devam edince bırakıp ülkesine döndü” dedi.

Alkol ve kumarın hayatını mahvettiğini belirten Erdek “Elimde avucumda ne varsa aldığı gibi eşimden de oldum. 11 yıldır görüşmüyoruz. İstanbul’dan Ege’ye geçip oralarda bir süre yaşadım. Alkolü bırakmak istememe rağmen bırakamadım. Alkol illeti yüzünden girdiğim hiçbir işte barınamadım. 7 yıl önce Ankara’ya döndüm. 6 yıl önce alkolü bırakma kararı aldım ve 6 yıldır ağzıma sürmediğim gibi alkol bulunan yerlerden de uzak durmaya çalışıyorum. Alkolü bıraktıktan sonra alkolün yerini depresyon aldı. Düşüp ayağımı kırdım. Ankara’da sokaklarda kaldım. Son olarak 2017 kışında Ankara Ulus’taki Ankara Büyükşehir Belediyesine ait barınma evinde kaldım. Mayıs ayı başında barınma evinin kapanmasının ardından valiliğin verdiği harçlık ve aldığı otobüs bileti ile Side’de çalışmak üzere Manavgat’a geldim. 12 gündür iş arıyorum. Otogarda bankta yatıp kalkıyorum. Dünyada iyi insanların bitmediğini, Türkiye’nin neden bu kadar güçlüğe rağmen batmadığını buradaki esnafların tutumundan anladım. Benim karnımı 12 gündür onlar doyuruyor. Allah onlardan razı olsun” ifadelerini kullandı.

Tabiatında dilencilik gibi bir şeyin olmadığını belirten Erdek “4 yabancı dilim var. Artık alkol ve kumar illetinden tamamen kurtuldum. Ayağım sakat kaldığı için ağır iş yapamıyorum. Ama bir iş yerinde tezgahtarlık, rehberlik veya bir otelde resepsiyon görevlisi olarak çalışabilirim. Tek isteğim bana bir şans verilmesi. İnanın bana bu şansı verenleri mahcup etmeyeceğim” dedi.

Yorumunuzu Yapın "Eski Otel Müdürünün Kumar ve Alkol Dolu İbretlik Hayat Hikayesi"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien