İktidar ve Muhalefetten Meclis’te ‘Kumar’ Tartışması

İktidar ve Muhalefetten Meclis’te ‘Kumar’ TartışmasıTBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçtiğimiz günlerde geçen ‘torba tasarı’ bazı kumar tartışmalarını beraberinde getirdi. Tasarıda oyun yazılımına KDV istisnası getiren düzenleme bulunuyor. Bu düzenleme iktidar ile muhalefet arasında ‘kumar’ tartışmasına neden oldu. Muhalefet partileri tasarıyı eleştirdi.

Milliyet Gazetesi’nin haberine göre, tasarıda ‘teknoparklarda faaliyet gösteren şirketlerin ürettiği oyun yazılımlarına KDV istisnası getiriliyor. Bu düzenlemeyi eleştiren muhalefet, herangibi bir sınır koyulmaksızın ‘oyun’ kelimesinin kullanılmasının sakıncalar yaratarak kumar ve şiddet içeren oyunlara vesile olabileceğini savundu. CHP ve HDP düzenlemeyi eleştirerek , ‘oyun’ kelimesine açıklık getirilmemesi halinde, Çiftlik Bank’a benzer mağduriyetlerin ortaya çıkabileceğini öne sürdü.

Muhalet ve iktidar arasındaki tartışma tutanaklara şöyle yanısıdı:

CHP’li milletvekili Zekeriya Temizel komisyonda maddeye sınırlama getirilmesini isteyerek, “Kumarı da dahil ederek yazılmış yazılımları da bu istisnadan mı yararlandıracaksınız?” diye sordu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Bilgisayar oyununun türüne biz karar veremeyiz. Oyun yazılımı söylediğiniz türden de olur. Olduğu zaman, bizim bir firmamız bunu alıp global ölçekte birilerine satsa kötü mü olur? Sonuç itibarıyla gelir elde edecek” dedi.

HDP Milletvekili Garo Paylan: “Sayın Bakan ‘Çiftlik Bank’ skandalı patladı daha yeni. Oyun dediğimiz şeyde 88 bin vatandaşımız dolandırıldı. Bu sonunda patlayacağı belli olan bir oyundu. Kumar da oyun, başka saadet zincirleri var, bunlar da oyun. Bunlara yol veren bir söylemi muhafazakar bir partiden hiç beklemezdim.”

Maliye Bakanı Naci Ağbal: “Teknoparklar içindeki yerleşik şirketler tarafından yapılacak bilgisayar oyunu yazılımlarının vergiden istisnası söz konusu. Yasa dışı her faaliyetin karşısındayız. Bilgisayar oyunu büyüyen bir sektör. Türkiye’de de bu alanda gerçekten çok yetenekli girişimciler var. Türkiye’deki oyun pazarında 3 milyar liranın üzerinde bir büyüklük oluşmuş ve gerçekten büyük fırsatları var. Bizim çok genç, eğitimli nüfusumuz var, bu işe yatkınlar ve bunu yapıyorlar. Onun için bu kanunda oyun faaliyetlerini şöyle böyle sınırlayalım gibi bir tartışma geçmedi.”

CHP’li Temizel: “‘Hiçbir sınırlama getirmeyeceğiz’ diyorsanız bizim eleştirimiz buna. Yanlıştır bu şekildeki bir düzenleme.”

HDP’li Paylan: “Bir sınırlama olsa, şiddet içeren oyunları koymasak.”

OYUN YAZILIMLARI KDV’DEN MUAF TUTULACAK

Yeni düzenlemede yer alan 16. madde; 3065 sayılı KDV Kanunu’nun geçici 20. maddesini yeniden yorumluyor. ‘Oyun’ kelimesinin eklendiği maddeye göre, teknoloji geliştirme bölgesinde faaliyette bulunan girişimcilerin ürettiği sistem yönetimi, veri yönetimi, iş uygulamaları, sektörel, mobil, internet, oyun ve askeri komuta kontrol uygulama yazılımı şeklindeki hizmetler katma değer vergisinden muaf tutulacak.

Yorumunuzu Yapın "İktidar ve Muhalefetten Meclis’te ‘Kumar’ Tartışması"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien