İşçi Robotlara Karşı İlk İsyan Las Vegas’tan Geldi

İşçi Robotlara Karşı İlk İsyan Las Vegas’tan GeldiDünyanın bir numaralı kumar şehri Las Vegas’ta, çalışanlar yerlerine robotların geçmesini protesto etti. Önümüzdeki 20 yılda, milyonlar kişinin işi robotlar tarafından tehdit altında. İlk isyan hareketi Las Vegas’ta başladı. Çalışanlar, yerlerine robotların geçmemesi için grev yapacaklar.

“Yapay zekanın yararı mı, zararı mı daha büyük olacak?” Robotlar dünyayı ele geçirecek mi?”, gibi soruların yanıtları aranadursun, robotlara karşı ilk isyan başladı. Karar Gazetesi’nin haberine göre, ABD’nin ünlü kumar şehri Las Vegas’nın yemek sektörü çalışanları, işlerini robotlara kaybetme riskiyle karşı karşıya kalınca greve gitme kararı aldı. Kentte yemek sektöründe 50 bin kişi çalışırken, günde ortalama 25 ton yiyecek servis ediliyor.

YEMEK İŞÇİLERİ SENDİKASINDAN GREV KARARI

Vegas Yemek İşçileri Sendikası geçtiğimiz hafta yaptığı oylamadan sonra 1 Haziran tarihinde greve gitme kararı aldı. Bu tarihin önemi büyük: 34 adet kumarhane kompleksinde sendikanın kontratlarının süresi doluyor. Bu kontratların sona ermesiyle, çalışanların yerini robotların alabileceği söylentileri sendikayı greve gitmeye mecbur etti.

Yemek teknolojisi yavaş yavaş mutfaklarda yerini almaya başlaması garsonlar ve şefleri endişelendiriyor. Çünkü Vegas’ın dışında Boston’daki Spyce ya da San Francisco’daki CafeX gibi mekanlarda otonom aşçılar ve baristalar çalışıyorlar. Momentum Machine‘in hamburger şefi gibi bazı daha büyük mekanizmalar ise Las Vegas’ın ihtiyacı olan ölçekte çalışabiliyor. ‘Momentum Machine’ adlı robot, saatte 400 adet hamburger üretimi yapabiliyor. Pew Araştırma Merkezi, 2025’e kadar yiyecek sektöründe otomasyonun büyük ölçüde yaygınlaşacağını söylerken, merkezin bazı teknoloji uzmanları da yiyecek servis elemanlarının bu değişimden en çok etkilenenler arasında olacağını belirtiyor.

Yorumunuzu Yapın "İşçi Robotlara Karşı İlk İsyan Las Vegas’tan Geldi"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien