İnce: ‘Türkiye’nin en büyük kumarcı partisi AKP’dir’

CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce, yeni alkol düzenlemesine tepki göstererek, bunun Türkiye’nin yaşam şeklini değiştirmeyi amaçlayan AK Parti’nin bir dayatması olduğunu söyledi.

ABD’nin başkenti Washington’daki temasları çerçevesinde Amerikan Atatürk Derneği’nde bir konuşma yapan İnce, “AKP, alkole kafayı takmış durumda. Keşke bu alkole gösterdikleri duyarlılığı; hırsızlığa, yolsuzluğa, ihaleye fesat karıştırmaya, kent rantını yandaşlara dağıtmaya gösterselerdi. Bunların bunu dini gerekçelerle, inandıkları için yaptıklarını sanmıyorum, bu bir dayatma, diğer alanlarda böyle bir duyarlılıkları yok AKP’nin. Yani hırsızlık almış başını gitmiş, yolsuzluk almış başını gitmiş, bu konularda tek kelime etmiyorlar. İngiliz viski şirketlerinin 500 milyon dolar borcunu affediyorlar. TEKEL’in içki bölümünü ucuza satıp fakir fukara milletin parasını yediriyorlar. Burada haramdan, helalden bahsetmiyorlar. İhalelere nasıl fesat karıştırdıklarından, özellikle İstanbul’da kent rantını nasıl yandaşlarına verdiklerinden bahsetmiyorlar. Burada hiç haram akıllarına gelmiyor ama içki, dini referans kabul ederek Türkiye’yi dönüştürmek, yaşam şeklini değiştirmek, yaşam şekline müdahale etmek anlamında akıllarına geliyor. Samimi değiller. Bu konuda insanların dini duygularını sömürerek oy devşirmek istiyorlar, yaşam şeklini dayatmak istiyorlar, bunların mantığı bu” diye konuştu.

“KAFAYI İÇKİYE TAKMIŞLAR”

İnce alkol düzenlemesiyle ilgili olarak ise, “Kafayı içkiye takmışlar ama Türkiye’nin gelmiş en büyük kumarcı partisi AKP’dir. Bakın sizin yıllarınızda, Türkiye’de yaşadığınız yıllarda devletin oynattığı kumar ne vardı? Bir Spor Toto vardı, bir de Milli Piyango vardı. Bir de haftanın iki günü at yarışı olurdu. Şimdi Şans Topu, İddaa, Skor Loto, say da say. O kadar çok kumar var ki. Mesela kumar dört katına çıktı Türkiye’de, beygirler iki gün koşuyordu, şimdi yedi gün koşuyor, gündüz yetmiyor, gece de koşuyor. Beygirlerin anası ağladı bu iktidar döneminde. İçkiyi yasaklıyormuş, sevsinler senin içkiyi yasaklamanı. Yahu sen TEKEL’in içki kısmını nasıl sattın, nasıl peşkeş çektin, onu anlatmak lazım. 298 milyon dolara sattılar, alan kişi 900 milyon dolara sattı, o alan kişi 2.1 milyar dolara sattı. Asıl haram bu, asıl hırsızlık bu, asıl dinsizlik bu” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA – 25.05.2013

Yorumunuzu Yapın "İnce: ‘Türkiye’nin en büyük kumarcı partisi AKP’dir’"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien