Oyun Bağımlılığı Tedavi Merkezleri İngiltere’de Açılıyor

Oyun Bağımlılığı Tedavi Merkezleri İngiltere’de Açılıyorİnternet ve oyun bağımlılığında düşen yaş sınırı tehlikeli boyutlarda. Tüm dünyanın farkına vardığı gerçek, geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü’nün, oyun bağımlılığını ‘Akıl Sağlığı Sorunu’ olarak tanımlamasıyla resmiyet kazanmıştı. İngiltere bu kararın ardından bağımlılıkla mücadele için tedavi merkezleri açacağını duyurdu.

Webtekno’nun haberine göre, internetin yaygınlaşması ile birlikte oyunlara erişim de kolaylaştı. Bu şekilde bağımlılık derecesinde sorunlar da ortaya çıkmaya başladı. Bilinçli kullanıcılar için olmasa da gelişim çağındaki çocukları daha fazla etkisi altına aldığı gözlenen bu duruma Dünya Sağlık Örgütü de el koymuş ve tedavi edilmesini önermişti.

Ardından internet ve oyun bağımlılığı psikolojik bir hastalık olarak kabul edildi ve konu hakkında çalışmaların sayısı da artmaya başladı. Son olarak İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi, ailelere oyun ve internet bağımlılığı konusunda yardımcı olabilecek bir tedavi ve araştırma merkezi açılacağını duyurdu.

Oyun bağımlılığı değerlendirilirken üç madde üzerinde duruluyor: Oyun oynama durumu üzerinde (yoğunluk, süre, sonlandırma) kontrol bozukluğu. Oyun oynamanın sosyal yaşam ve temel ihtiyaçların önüne geçmesi. Olumsuz etkiler görülmesine rağmen alışkanlıktan kurtulamama. Tüm bu davranışların; aile, sosyal, kişisel, eğitimsel, mesleki veya diğer önemli alanlarda pek çok zararlı etkisi olduğu savunuluyor ve bağımlı kişinin gerekli desteği alarak bu problemi çözmesi tavsiye ediliyor.

Kliniğin kurucusu psikiyatrist Henrietta Bowden-Jones, oyun bağımlılığının büyük bir sorun olduğunu ve sonunda dünyanın bunu fark ederek tedaviye geçmesinin kendisini mutlu ettiğini belirtiyor.

Yorumunuzu Yapın "Oyun Bağımlılığı Tedavi Merkezleri İngiltere’de Açılıyor"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien