Şeriatla Yönetilen Endonezya’da Kumara Kırbaç Cezası Verildi

Şeriatla Yönetilen Endonezya’da Kumara Kırbaç Cezası VerildiKatı şeriat kanunları ile yönetilen Endonezya’da iki Hristiyan vatandaş kumar oynadıkları için kırbaç cezasına çarptırıldı. Endonezya’nın Sumatra adasında yaşayan bir erkek ve bir kadın Hristiyan kumar oynadıkları için halkın önünde üzerinde maske bulunan görevli kişi tarafından kırbaçlandı.

Euronews’ün haberine göre, şeriat kurallarının uygulandığı Endonezya’daki tek şehir Açe’de bir caminin yanında kurulan meydanda Hristiyanlar kırbaçlanırken, alanda toplanan izleyeciler ise iki mahkumu yuhaladı.

Endonezya’daki radikal İslam taraftarları, son zamanlarda ülkelerinde daha sert Şeriat Hukuku kurallarının benimsenmesini istiyor.

Radikal İslamcılar geçen yıl ‘dine hakaret’ suçlamalarıyla Hristiyan valinin cezaevine gönderilmesi için büyük bir kampanya başlatmış ve neticesinde vali tutuklanmıştı.

Ülkenin radikal İslam partileri, evlilik dışı birlikte yaşayan çiftlerin ve eşcinsel birliktelik yaşayan kişilerin cezaevine gönderilmeleri için yeni bir hukuk düzenlemesi üzerinde çalışıyor.

Yüzde 98’i Müslüman olan Açe’de, eşcinsel ilişki, alkol satmak ve almak, evlilik öncesi birliktelikler ve kumarın cezası kırbaç.

Açe’de yaşayan dini azınlıklar, ya Şeriat Kanunu’na ya da Ulusal Ceza Kanunu’na göre yargılanıyor. Cezaevine gitmemek için suçlu ilan edilenler genelde kırbaçlama cezasını seçiyorlar. Geçtiğimiz ay bir Hristiyan, alkol satmak suçundan 36 kırbaç cezasına çarptırılmıştı.

Evlilik dışı birliktelik yaşadıkları öne sürülen bir kadın ve erkek Müslüman vatandaşa da bu hafta içinde 20 kırbaç cezası uygulanmıştı.

2008 yılından beri İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) Endonezya temsilciliğini yürüten Andreas Harsono, her türlü bedensel cezanın Birleşmiş Milletler İşkenceye Karşı Sözleşme’ye aykırı olduğunu hatırlattı.

Yorumunuzu Yapın "Şeriatla Yönetilen Endonezya’da Kumara Kırbaç Cezası Verildi"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien