Skenderbeu 10 Yıllık Şike Cezasıyla Karşı Karşıya

skenderbeu-sporting uefa avrupa ligi maçıUEFA müfettişlerinin hazırladığı şike raporu basına sızdırıldı. Arnavutluk takımı Skenderbeu’nun Beşiktaş’ın da kaderini etkileyen maçlarda şike yaptığı ortaya çıktı. Skenderbeu, Beşiktaş’ın UEFA Avrupa Ligi‘nden elenmesi için Sporting‘le oynanan maçı bilerek kaybederken, 10 yıllık men cezası ile Avrupa’dan ihraçları sözkonusu.

Milliyet Gazetesi’nin haberine göre, UEFA Etik ve Disiplin Kurulu müfettişlerinin hazırladıkları rapor, yakında resmi olarak açıklanacak tarihi cezayı gün yüzüne çıkardı. UEFA, Arnavutluk ekibi Skenderbeu’yu, şike yaptığı gerekçesiyle uzun süreli olarak UEFA organizsyonlarından men etmeye hazırlanıyor.

Raporu hazırlayan müfettişler, ceza konusunda da yorumda bulunarak Skenderbeu’nun 1 milyon Euro para cezasına çarptırılarak, Avrupa kupalarından 10 yıl men edilmesini de istediler. Rapor UEFA Disiplin Kurulu’na sevk edildi ve onay aşamasında. Son kararı Disiplin Kurulu verecek ve onayın ardından karar kamuoyuyla paylaşılacak.

ÖNCE 1 YIL CEZA ALMIŞLARDI AMA SORUŞTURMA DERİNLEŞTİRİLDİ

Arnavutluk Ligi’nin şampiyonu ekibe daha önce de 1 yıl Avrupa kupalarından men cezası verilmişti. 2016-17 sezonunda Avrupa’da yer alamayan ekibin bir şampiyonluğu da elinden alınmış, CAS’a yaptıkları başvuru ise sonucu değiştirmemişti. Fakat konuyla ilgili daha derin bir soruşturma açıldı. Şimdi men cezasının yükselmesi bekleniyor.

ARNAVUTLUK EKİBİNİN BAŞI DERTTE

UEFA Disiplin müfettişlerinin hazırladıkları raporun 88 sayfadan oluştuğu belirtildi. Raporda Skenderbeu ekibinin 50’den fazla maçta şike yaptığının tespit edildiği açıklanıyor. Bu maçların bir kısmının ülke içinde, bir kısmının Avrupa kupalarında olduğu zikrediliyor. 2015-16 sezonunda UEFA Avrupa Ligi’nde Beşiktaş ile aynı grupta yer alan Arnavutluk takımının, bu gruptaki bazı maçlarında da şike yaptığı belirtiliyor.

Grubun son hafta maçında Beşiktaş, Sporting’e 3-1 kaybetmiş, Skenderbeu da Lokomotiv’e 3-0 yenilmiş, Rus ekibi bu sonuçla gruptan çıkmış, Beşiktaş ise Lokomotiv’in 2 puan altında kalarak üçüncü sırada kalıp elenmişti. Rus ekibinin bu maçta yaşayacağı puan kaybı, Sporting’e yenilse bile Beşiktaş’ın gruptan çıkmasını sağlayabilecekti.

Aralık ayında oynanan Skenderbeu-Lokomotiv maçında bahis yoluyla şike yapıldığı açık bir şekilde dile getirilirken, aynı grupta ekim ayında oynadıkları ve Sporting’e 5-1 yenildikleri maçta da, oyundan atılan futbolcusu ve rakibe iki penaltı hediye etmesiyle, Skenderbeulu futbolcuların şike yaptıklarının bariz olduğu kayıtlara geçmişti.

Yorumunuzu Yapın "Skenderbeu 10 Yıllık Şike Cezasıyla Karşı Karşıya"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien