Titancı Kenan Şeranoğlu’ndan Bitcoin Uyarısı Geldi

titancı kenan seranoglu doğumgünü kutlamasıİzmir’de 20 yıl önce kurduğu Titan Saadet Zinciri ile binlerce kişiyi dolandıran ve 10 sene hapis yatan Kenan Şeranoğlu, Bitcoin uyarısında bulundu. Bitcoin ile saadet zinciri kuranlara dikkat çeken Şeranoğlu, Bitcoin kullanılarak yapılacak dolandırıcılık yöntemlerine karşı uyarılarda bulundu.

Bitcoin’e olan ilgi yeni dolandırıcılık yöntemlerinin de ortaya çıkmasına neden oldu. Yeni Asır Gazetesi’nin haberine göre, bundan 20 sene önce kurduğu Saadet Zinciri ile ‘yüzyılın dolandırıcısı’ olarak adlandırılan Kenan Şeranoğlu yeni tehlikeye dikkat çekti.

DOĞUM GÜNÜ PARTİSİYLE GÜNDEME GELMİŞTİ

1997 senesinde İzmir Hilton Oteli’nde verdiği görkemli doğum günü partisiyle hafızalara kazınan Kenan Şeranoğlu, İzmir’de kurduğu Titan Saadet Zinciri ile binlerce kişiyi dolandırmıştı. 4.4 trilyon lira dolandırmaktan 25 yıl hapis cezası alan, 10 yıl hapis yattıktan sonra 2008’de tahliye olan Şeranoğlu, yeni dolandırıcılık yöntemi Bitcoin ile ilgili uyarılarda bulundu.

Şeranoğlu, “Bazı siteler, tıpkı banka faizi gibi, Bitcoin’lerin siteye yatırılması halinde belirli periyotlarda yatırılan paranın, katlanarak artacağını vaat ediyor. Bu sitelerin bir kısmı, ilk başta gerçekten vaadini yerine getiriyor ancak bu durum zamanla sekteye uğruyor. Böylece Bitcoin’in yatırıldığı siteler, kısa sürede kapanarak ortadan kaybolup müthiş bir dolandırıcılık gerçekleşiyor. Şu anda benim bildiğim İstanbul’da Bitcoin vurgunu yapıp kapatan ve arkasında binlerce mağdur bırakan, Bitcoin networkü yapan şirketler var” dedi.

“E-POSTA DAVETİYELERİNE DİKKAT”

“Bu alandaki yöntemlerden birinde kullanıcılar kripto para birimi pazarında alım satım yapmaya yarayan özel bir yazılımı indirmeleri için e-posta ile bir davetiye alıyorlar” diyen Şeranoğlu, “Kullanıcılar bağlantıya tıkladıklarında ise ikili opsiyon gibi yatırım seçeneklerini tanıtan farklı web sitelerine yönlendiriliyorlar. Siber suçlular bu sayede kullanıcıları daha fazla para yatırmaya ve kendilerine ait bir ticari hesaba para göndermeye ikna etmeyi umuyorlar. Ancak, bu yöntemin kurbanı olan kişilerin bir gelir elde etme ya da paralarını geri alma garantisi yok. Bu dolandırıcılık yöntemi kumarhane yöntemiyle benzerlik gösteriyor ve kullanıcıları ellerinde hiçbir şey kalmayana kadar para yatırmaya yöneltiyor. Sonunda ise tüm yatırılan para siber suçluya kalıyor. Bundan daha basit fakat aynı şekilde etkili başka bir yöntem de, kurbanlara belirli bir kripto cüzdana para aktarmalarını teklif eden e-postalar gönderiliyor. Kullanıcılara paralarını faizle geri alacakları söyleniyor. Elbette bu hiçbir zaman gerçekleşmiyor. Kullanıcılar bilinmeyen bir cüzdana para aktardıktan sonra siber suçlular yatırılan miktarı çekiyorlar” dedi.

Bugüne kadar konuyla ilgili pek çok arkadaşımdan telefon aldığını belirten Şeranoğlu, “bence kimse Bitcoin’i alıp yüksek faiz veremez, dikkatli olun, kimseye de güvenmeyin” diyerek sözlerini noktaladı.

Yorumunuzu Yapın "Titancı Kenan Şeranoğlu’ndan Bitcoin Uyarısı Geldi"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien