Yeni SIM Kart Çıkartıp Bitcoin Vurgunu Yaptılar

Yeni SIM Kart Çıkartıp Bitcoin Vurgunu Yaptılarİstanbul-Mersin hattında yaşanan olay akıllara durgunluk verdi. Yükselen değer Bitcoin dolandırıcıları cezbediyor. Turgay T.’nin mobil telefon hattına sahte kimlikle yeni bir SIM kart çıkaran hırsızlar, şahsın Bitcoin borsasındaki hesabından 500 bin TL değerindeki kripto parayı çaldı.

Tüm dünyada yeni bir akım başlatan digital para Bitcoin, dolandırıcıların da gözdesi oldu. Bitcoin ticareti yapan Mersin’de bir kişinin 500 bin TL değerindeki Bitcoin’i, İstanbul’daki dolandırıcılar tarafından çalındı. Bir cep telefonu operatörünün ‘müşterilerin ayağına hizmet götürme’ uygulaması hırsızlar tarafından kötüye kullanıldı.

KENDİLERİNE AİT OLMAYAN HATTA YENİ SİM KART ÇIKARTTILAR

Habertürk’ün haberine göre, dolandırıcılardan biri daha önceden tanıdığı İstanbul Pendik’teki bir telefon bayiinin satış elemanını arayarak, Turgay T.’nin telefon numarasını verdi ve “Ağabeyimin SIM kartı kayboldu, yeni kartı iş yerine teslim eder misin?” diyerek talepte bulundu. Satış görevlisi yeni SIM kartı iş yerine götürdü. Görevliye hat sahibinin bilgisi dışında düzenlenmiş bir kimlik fotokopisi verildi ve “Hat teyzemin adına kayıtlı, daha sonra bayiye gelerek prosedürü tamamlayacak” denildi.

Satış elemanı, birkaç kez aradı ama hat sahibi olduğu iddia edilen kadına ulaşamadı, bu arada yeni SIM kart aktif hale geldi, gerçek hat sahibinin sim kartı ise 18 Aralık 2017’de erişime kapanmış oldu.

YENİ HATTI KULLANIP DİGİTAL CÜZDANI BOŞALTTILAR

İlgili operatörle iletişime geçen hat sahibi, gerçek kullanıcının eşi olduğunu operatöre anlatamadı. Bilgisayar ve dijital para uzmanı da olan Mersinli Turgay T., bu sırada söz konusu hattı üzerinden işlem yapıldığını ve Bitcoin borsasında bulunan 500 bin TL’lik sanal parasının çalındığını fark etti. Hemen harekete geçen Turgay T. işlemin engellenmesi için borsa şirketine mail göndermek istedi fakat mail adresinin de sistemden tamamen silindiğini anladı.

Hem ilgili operatöre hem de Bitcoin borsasına yaptığı ihtarlardan sonuç alamayan, 500 bin TL değerindeki Bitcoin’i çalınan Turgay T., savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu. Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Söz konusu hatta dair işlemi yapan satış elemanı ve olay mağdurlarının ifadesi alındı.

Bitcoin sistemindeki transferlerde isim geçmezken, işlem yapılan 34 haneli bir kod üzerinden şüphelilere ulaşılması bekleniyor.

Turgay T., olayı kısa şöyle özetlediı: “Borsa şirketi, sisteme kayıtlı telefonumdan ‘kilit’ yazıp mesaj gönderdiğimde hesabın işlemlere kapatılacağını söylemişti. Ancak SIM kartımı dolandırıcılar kullandığı için mesaj gönderme imkanım da olmadı. Bu nedenle borsa şirketine hesabımızın çalındığını bildiremedik. Dolandırıcıları da durduramadık.”

Olayın yaşandığı 18 Aralık 2017 tarihinde 6 Bitcoin 500 Bin TL’ye eşdeğerdi.

Yorumunuzu Yapın "Yeni SIM Kart Çıkartıp Bitcoin Vurgunu Yaptılar"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien