Yerli Bitcoin Turcoin de Titan Çıktı Yöneticiler Firarda

turcoin kripto para kurucularıTürkiye’nin yerli dijital parası olarak tanıtılan ‘Turcoin’ ve Hipper A.Ş.’de milyarlık vurgun yapıldığı ortaya çıktı. Skandal Eskişehir’de patlak verdi. 10 bin kadar kişiden 100 milyon liraya yakın para topladılar. Binlerce kişiyi dolandıran yöneticiler birbirini suçlayıp kayıplara karıştı. Alacaklılar ise tesisleri bastı.

Çiftlikbank’ta yaşanan dolandırıcılık vakasının ardından yeni bir titan zinciri daha çöküşe geçti. Kuzey Kıbrıs merkezli kurulan Hiper A.Ş. ‘Türkiye’nin ilk digital parası Turcoin’i kuruyoruz’ sloganı ile 10 bini bulan sayıda kişiden 100 milyon lira para topladı. Toplanan paraların büyük bir bölümü Kıbrıs’taki bir şirketin hesabına yatırıldı. Sisteme para yatıranlar karşılığını alamazken dolandırıldıklarını iddia ettiler. Hipper A.Ş.’nin yüzde 49 oranında ortağı, Turcoin markasının ise sahibi olan Anafis A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sadun Kaya’nın yurt dışına kaçtığı iddia edilirken, Hipper A.Ş.’nin diğer ortaklarına ise ulaşılamıyor. Şirket ortakları bir birlerine yönelik mal kaçırma suçlamasında bulundu.

10 AYDA PİYASADAN 500 MİLYON TL TOPLADILAR

Hürriyet Gazetesi’nin haberine göre, Çiftlikbank’ın yankıları hala sürerken, batan yeni Titan zinciri ise yerli kripto para olmak üzerine yola çıkan Turcoin oldu. Geçen senenin başında 1 milyon TL sermayeli Hipper AŞ (Hipper Bilgi Sist. ve Yatırım AŞ) adı ile bir şirket kuruldu. Muhammed Satıroğlu’nun (24) yüzde 51, Sadun Kaya’nın yüzde 49 hissedar olduğu şirket, yerli kripto para olarak lanse edilen Turcoin ile gündeme geldi. Şirkete ilişkin yapılan tanıtımlarda Kocaeli’nde dev bir coin tesisi kurulduğu yönünde haberler yapılıyordu. Ancak, şirket hiçbir zaman BDDK tarafından lisans verilen elektronik para ve ödeme kuruluşlarının içerisinde yer almadı. 10 ayda piyasadan 500 milyon TL toplayan Hipper A.Ş. yakın zamanda 22 yöneticisine de Mercedes marka araba hediye etmişti.

Sistem tipik bir saadet zinciri mantığıyla hareket ediyordu. Vaadedilen kazanç tablosuna göre sisteme giriş için 1500 TL’lik paket de alınıp üye olunabiliyor ya da 46 bin 500 TL’lik paket de alınıp üye olunabiliyordu. Alınan her bir paket için de belli bir aylık veya yıllık kazanç vaadinde bulunuluyordu. Yapılan açıklamalara göre örneğin 15 bin TL’lik paket alan kişinin aylık kazancı 2 bin 500 TL olurken, en yüksek tutarlı paket olan 46 bin 500 liralık paket alan kişinin aylık kazancı ise 7 bin 750 lira olacağı belirtildi.

PARALAR KIBRIS’TA TOPLANDI

Üyelerin para yatırdığı şirketin Kıbrıs’ta kurulu Sadun Kaya’ya ait GBC Digital Games Marketing Ltd. şirketi olduğu anlaşıldı. Sistem, yeni üye olanların parası ile eskilerin parası ödenerek bir süre sürdürüldü. Ancak sistemin iki hafta önce tıkanmasıyla alacaklılar Kocaeli’nde bulunan sözde kripto para üretim tesislerini bastılar. Alacaklılar, hakkında soruşturma yürütülen ve sisteme yüklü miktarda para toplayan Hipper’in diğer lider kadrosu ve yöneticilerine ulaşamıyorlar.

Konuyla ilgili sosyal medyaya ve savcılıklara şikayetler yağmaya başladı. Söz konusu şirketin kendisini mağdur ettiğini belirten bir üyenin ifadesi, vatandaşların hangi vaatlerle kandırıldığını ortaya koydu: “62 bin TL tam paketle giriş yaptım. Bugüne kadar kuruş ödeme yapmadılar. Oysa tanıtım reklamlarında ilk bir ayda ödeyecekleri para 22 bin TL idi. Yani riskin bir ayda 40 bin TL’ye düşeceğini söylüyorlardı. Şu an banka kredilerimi ödeyemiyorum.”

Kocaeli, Bursa ve Eskişehir’de kaydı çıkan Hipper ve Anafis şirketlerinin çalışanlarının daha önce kapanan saadet zinciri sistemi Nilfa ve benzeri sistemlerin elemanları olduğu anlaşılmıştı.

Yorumunuzu Yapın "Yerli Bitcoin Turcoin de Titan Çıktı Yöneticiler Firarda"

Yorum Gönder

Eposta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*


WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien